Okolica

Na niesamowitą róznorodność materialną nakłada się równie różnorodne  kulturowo społeczeństwo zamieszkujące Kotlinę. Od potomków „Kresowiaków” poprzez potomków przesiedleńców z Centralnej Polski, aż po potomków górali z Podhala. Wszyscy odkładają pewne pozytywne piętno na otaczającą rzeczywistość stanowiąc   swoisty konglomerat nie spotykany w innych częściach naszego kraju. 
 
Wszystko to powoduje, że zarówno mieszkańcy Kotliny, jak również coraz   liczniej przybywający tu goście, mają niesamowity wybór form spędzania czasu i  aktywności. Przy tym Kotlina nie jest jeszcze”zadeptana” i można tu znaleźć ciszę i  spokój. 
 
A przecież jest jeszcze przebogate sąsiedztwo położone poza granicami Kotliny,   ale bardzo blisko. To i okoliczne miasta po polskiej stronie jak i cała gama atrakcji po  czeskiej stronie granicy Państwa otaczającej Kotlinę Kłodzką. 
 
Podsumowując – NUDZIĆ SIĘ W KOTLINIE KŁODZKIEJ NIE MOŻNA!
 

Kotlina z racji historii i położenia pełna jest także atrakcji będących efektem  działania człowieka. 

 
Gdzie na tak małym obszarze można spotkać tyle kurortów oferujących  wypoczynek w sanatoriach (Lądek, Polanica, Kudowa, Długopole)? 
Gdzie można znaleźć tyle miasteczek o takim uroku (tych nie wymienić)? 
Gdzie można spotkać tyle wiosek o zabudowie podobnej do miast z  niesamowitym urokiem? 
Gdzie usytuowano tyle zabytków sakralnych, sanktuariów, miejsc  pielgrzymowania ze wspaniałymi świątyniami, drogami krzyżowymi, kapliczkami, począwszy od Wambierzyc poprzez świątynie i zakony Kłodzka, a kończąc krzyżami pokutnymi rozrzuconymi po górach? 
Gdzie można spotkać na tak małym obszarze tyle twierdz warownych, zamczysk,  fortyfikacji, umocnień, okopów pochodzących z różnych epok i zbudowanych przez różne narody? 
Gdzie można spotkać tyle kopalni różnorakich minerałów i kruszców począwszy  od złota, przez srebro i uran, aż do wszelkich odmian skał? 
Gdzie wreszcie można spotkać tak skumulowaną bazę do zajmowania się różnymi  dyscyplinami sportu jak m.in.: narciarstwo alpejskie i biegowe, kajaki i pontony, rowery, jazda konna, rajdy samochodami terenowymi, quadami, psie zaprzęgi, nordic walking, wspinaczka górska i wiele wiele innych? 
Kotlina Kłodzka jest miejscem, a właściwie BYTEM SAMYM W SOBIE, gdzie  mieszkamy z wyboru od przeszło 25 lat. Jesteśmy przekonani o jej wyjątkowym, wręcz magicznym charakterze. Na małym skrawku ziemi, wśród otaczających wzgórz dumnie nazywanych górami, gdzie każde pasmo mianuje się własną nazwą, skoncentrowana jest niesamowita ilość atrakcji zarówno pochodzących ze świata przyrody, jak również zbudowanych przez ludzi, którzy upodobali sobie to miejsce podobnie jak my. Te góry to: 

Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem 1426 m n.p.m. królujący nad Kotliną,  otaczające go wianuszkiem:
Góry Sowie
(Wielka Sowa 1015m n.p.m.),
Góry  Bardzkie
(Kłodzka Góra 765m n.p.m.),
Góry Złote
(Smrek 1109m n.p.m.),
Góry Bialskie
(Postawna 1117m n.p.m.),
Góry Orlickie (Orlica 1084m n.p.m.),
Góry Bystrzyckie
(Jagodna 977m n.p.m.),
Góry Stołowe
(Szczeliniec Wielki 919m n.p.m.). 

 

Nie sposób w kilku zdaniach opisać wyjątkowości tych miejsc. Nagromadzenie tych bardzo znanych jak Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych czy Jaskinia  Niedźwiedzia niekiedy przysłania (a może i dobrze) perełki takie jak: rezerwat Torfowiska pod Zieleńcem – kto wie o bagnach na szczytach gór, rezerwaty Cisy i Cisowa Góra – gdzie jeszcze można znaleźć się w magicznym lesie cisowym. Dużo by pisać o przyrodzie Kotliny Kłodzkiej tej ożywionej (muflony czy salamandry są tu powszechne) jak i nieożywionej.... 

  1. pl
  2. de
  3. en
  4. ru

Home

Polityka prywatności

Rezerwacja | Kontakt

Regulamin